DOPROVODNÝ PROGRAM 30. 3. 2022
Vážené účastnice a účastníci přehlídky, vážení přátelé,
dovolte, abychom Vás pozvali na doprovodný program celostátní přehlídky výtvarných prací Národního kola mezinárodního bienále figurální kresby a malby dětí a mládeže, jež aktuálně probíhá v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci a na webových stránkách České sekce INSEA (virtuální část prezentující digitální práce v rámci spin off výzvy Figura 2.0).
Doprovodný program se soustředí na 30. března 2022, kdy v 17 hod. proběhne slavnostní vyhlášení oceněných účastníků a účastnic. Srdečně vás všechny zveme jak na slavnostní předávání cen, tak na program v podobě přednášky, diskuse a workshopu.
Doprovodný program 30. 3. 2022:
Místo konání: Umělecké centrum UP (konvikt), katedra výtvarné výchovy PdF UP, Univerzitní 3–5, Olomouc
Somaticko–pohybový seminář Tělo v obraze s Renou Milgrom
Čas: 9–12 hod., konvikt
„V našem společném čase se budeme věnovat tělesnému vnímání. Tělu somatickému, tělu jako subjektu, jako fenoménu. Tělo, které je v obraze, ví, co se v něm děje a z tohoto bodu může reagovat, tvořit, přizpůsobovat se, tvořit vztahy, žít. Co vše působí na naše tělo? Mohu se rozhodovat, jak na to reagovat? Dokáže se moje tělo orientovat v prostoru a mohu mu věřit? Co vznikne, když jde moje paže s lehkostí vpřed, nebo když se celé tělo sbalí do klubíčka a čeká, až přijde moment změny? Co způsobuje tu změnu? To jsou otázky, na které není třeba odpovídat verbálně. Odpovědi jsou ukryté v našem těle.“
Seminář je zdarma.
Workshop vede Rena Milgrom CMA, RSME, DMT – somatická facilitátorka, tanečnice, tanečně-pohybová terapeutka, zakladatelka studia Dancelab v Praze. (Viz www.dancelab.cz, www.somatika.cz)
Zájemci prosím registrujte se prosím předem zde ve formuláři: https://forms.gle/iUKihChL2EQqgj2U7
Přednáška a diskuze s Veronikou Šrek Bromovou na téma Figura a tělesnost
Čas: 14–16 hod., lektorium Konvikt UC UP Olomouc
Veronika Šrek Bromová je česká multimediální umělkyně a vysokoškolská pedagožka. Přestože je považována zejména za fotografku, součástí její práce jsou také prostorové instalace, objekty, kresby a performance. Veronika Bromová byla jednou z klíčových postav nových médií 90. let, zejména fotografické postprodukce a digitálně manipulovaného obrazu. Mezi lety 2002–2011 vedla ateliér nových médií na pražské Akademii výtvarných umění a nyní se věnuje tvorbě v obci Střítež u Poličky, kde také pořádá výstavy a další kulturní a vzdělávací akce ve vlastní Galerii Kabinet Chaos. Vedle umělecké a organizační činnosti se věnuje také arteterapii a artefiletice.
Vstup volný.
Performance Reny Milgrom a Anny Boček Ronovské
Následuje po vyhlášení cen, orientační čas 18 hod.
Národní kolo mezinárodního bienále figurální kresby a malby dětí a mládeže
Výstava probíhá od 2. 2. 2022 do 15. 4. 2022 (je dostupná ve všední dny), virtuální přehlídka není omezena.
https://www.insea.cz/virtualni-bienale
Těšíme se na setkání s Vámi!
Celostátní přehlídka výtvarných prací je aktuálně vystavena v podkroví Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci, Univerzitní 3–5, Olomouc; virtuální přehlídku prezentující digitální práce reagující na výzvu Figura 2.0 najdete zde.
Termín konání výstavy: 2. 2. 2022 – 15. 4. 2022 (dostupné ve všední dny)
Slavnostní vyhlášení oceněných účastníků a účastnic s doprovodným programem se uskuteční 30. 3. 2022 v 17 hod.
Informace pro účastníky a účastnice:
Vážené účastnice a účastníci Národního kola mezinárodního bienále figurální kresby a malby dětí a mládeže,
děkujeme Vám za účast v mezinárodním výstavním projektu a dovolte, abychom Vás informovali o jeho aktuálním stavu a plánech.
Organizační tým shromáždil všechny zaslané práce a provedl základní třídění a editaci Vašich údajů v registraci. V souvislosti s tvorbou katalogu se na některé z Vás budeme obracet s prosbou o doplnění některých údajů, protože ne všechny registrace byly kompletní.
Práce jsme v předešlých dnech instalovali do podoby výstavy v podkroví Uměleckého centra Univerzity Palackého, jež je nyní dostupná veřejnosti. Kromě několika velkoformátových prací, jež nainstalujeme cca za měsíc, kdy se uvolní další výstavní prostory, je vše, co jsme obdrželi, součástí výstavy. Dovolte nám vyjádřit svou radost z vysoké kvality prací, která potěšila jak organizátory, tak také členy hodnotící poroty. Věříme, že také Vás a Vaše tvůrčí kolektivy výsledná podoba výstavy potěší. Již brzy ji doplní ještě virtuální přehlídka na webu České sekce INSEA a katalog.
Vzhledem k současné epidemické situaci jsme se rozhodli vrchol našeho výstavního projektu – jímž bude slavnostní vyhlášení cen a doprovodný program – přesunout na 30. března. Doufejme, že setkání většího počtu lidí bude v tu dobu bezpečnější než nyní. Pokud nám epidemie plány nepřekazí, plánujeme ve dnech 29. – 30. března 2022 uspořádat několik doprovodných akcí pro všechny zájemce o výtvarné umění a tvorbu zaměřenou na lidské tělo a figuru. O programu Vás budeme informovat, již nyní je ale stanoven termín slavnostního vyhlášení cen, jež se uskuteční 30. března v 17 hodin. Na tuto akci Vás všechny srdečně zveme a jak jsme avizovali, pro všechny účastníky budeme mít připraven diplom a dárky. Potěší nás, když se akce zúčastní jak učitelé, tak také samotní žáci se svými rodiči nebo přáteli. V rámci vyhlášení cen bude také představena kolekce, jež poputuje na mezinárodní výstavu.
Dovolte, abych Vám poděkovala za účast, a těším se na setkání s Vámi!
S pozdravem –
Petra Šobáňová
doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.
předsedkyně České sekce INSEA
Umělecké centrum UP
Univerzitní 3–5
779 00 Olomouc
insea@post.cz
www.insea.cz
„Figura 2.0“ je spin off Mezinárodního bienále figurální kresby a malby dětí a mládeže. Do této speciální sekce cílené na mládež je možno přihlásit projekty překračující hranice klasických médií – práce multimediální, digitální nebo performativní v podobě fotografií, videí, záznamů performance apod. tematicky zaměřené na figuru a tělo. Jako odměnu za oceněná díla této sekce máme připraveny instantní fotoaparáty Fujifilm Instax. Přihlášku a díla v digitální podobě můžete zaslat do 10. 1. 2022. Poznámka: do spin off sekce se přihlašujte běžným způsobem, jen do přihlášky uveďte heslo "Figura 2.0".
Česká sekce INSEA ve spolupráci se Základnou umeleckou školou Karola Pádivého v Trenčíně a katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zve všechny zájemce k účasti na mezinárodním výstavním projektu.
Milé kolegyně a kolegové,
dovolujeme si pozvat všechny učitele a učitelky výtvarné výchovy všech stupňů a typů škol a mimoškolních zařízení či edukátorky a edukátory galerií a muzeí k účasti na národním kole mezinárodního bienále figurální kresby a malby dětí a mládeže. Mezinárodní bienále je organizováno v rámci projektu Erasmus se slovenskými a italskými partnery.
Tématem soutěžní přehlídky je figura a organizátoři se těší na různá pojetí tohoto tématu, jež rozvinete spolu se svými žákyněmi a žáky. Na přehlídku je možné zaslat jak jednotlivé práce, tak kolekce prací i celé projekty. Počet prací nebo projektů není omezen, z prostorových důvodů však přijímáme pouze dvojrozměrné práce, zejména kresby a malby apod.
Všechny zaslané práce budou součástí výstavy v barokní budově Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci. Každý pedagog a kolektiv obdrží diplom, vybrané práce budou po skončení národního kola zaslány na mezinárodní výstavu. Z výstavy vznikne katalog a webová prezentace.
Všichni zájemci o účast na soutěžní přehlídce mohou své projekty a práce dětí a mládeže ve věku do 19 let včetně přihlašovat prostřednictvím webového formuláře na stránkách www.insea.cz. Samotné kolekce prací je třeba opatřit doprovodným štítkem s údaji o práci či projektu. Práce je možné zaslat poštou nebo osobně přinést a odevzdat na vrátnici Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci.
Práce, jež postoupí do mezinárodního výběru, se nevracejí, ostatní práce si mohou pedagogové osobně vyzvednout po skončení výstavy.
Pokud to epidemická situace dovolí, výstava bude zahájena vernisáží a pedagogům a žákům nabídneme kulturní program. Ocenění účastníci získají hodnotné ceny, pedagogům nabídneme zdarma knižní tituly z produkce České sekce INSEA a KVV PdF UP v Olomouci a další drobné dárky.
Celostátní přehlídka výtvarných prací účastníků Národního kola mezinárodního bienále figurální kresby a malby dětí a mládeže do 19 let bude trvat cca jeden měsíc, poté vybrané práce poputují na Slovensko, kde se v dubnu uskuteční výstava mezinárodní.
Místo konání
Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci (konvikt)
Univerzitní 3–5
779 00 Olomouc
Kontaktní osoba
Petra Šobáňová
Těšíme se na vaši účast!
S pozdravem –
doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.
předsedkyně České sekce INSEA
Pedagogická fakulta | katedra výtvarné výchovy
Univerzita Palackého v Olomouci
Univerzitní 3–5
779 00 Olomouc
Czech Republic
+420 585 635 444 | 776 283 459
Každou práci je třeba opatřit níže uvedeným doprovodným štítkem (ideálně jen prosím připněte nebo nalepte k práci). Pokud předkládáte celý projekt, stačí vyplnit pouze jeden štítek.
„Figura 2.0“ je spin off Mezinárodního bienále figurální kresby a malby dětí a mládeže. Do této speciální sekce cílené na mládež je možno přihlásit projekty překračující hranice klasických médií – práce multimediální, digitální nebo performativní v podobě fotografií, videí, záznamů performance apod. tematicky zaměřené na figuru a tělo. Jako odměnu za oceněná díla této sekce máme připraveny instantní fotoaparáty Fujifilm Instax. Přihlášku a díla v digitální podobě můžete zaslat do 10. 1. 2022. Poznámka: do spin off sekce se přihlašujte běžným způsobem, jen do přihlášky uveďte heslo "Figura 2.0".